Uluslararası Anadolu Kartalı 2021 Eğitimi'nin Basın ve Seçkin Gözlemci Günü Konya’da 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda Tamamlandı

Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi’nde 21 Haziran-02 Temmuz 2021 tarihleri arasında düzenlenen programda katılımcı ülkelerin askeri gözlemcileri ve yabancı basın mensupları yer aldı. ASFAT standımızda millî ve uluslararası unsurlara faaliyetlerimize ilişkin bilgi ve tecrübeler aktarıldı.

SOLOTÜRK gösteri uçuşu yaparken, Türk Yıldızları da 6 uçakla eğitim uçuşlarını gerçekleştirdi. Azerbaycan, bu yıl ilk defa "katılımcı unsur" statüsünde kendi hava unsurlarıyla eğitimde yer aldı. Eğitime, NATO E-3A, Azerbaycan ikişer SU-25 ve MIG-29, Katar 4 adet Rafael, Pakistan 5 tane JF-17, Türkiye Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ikişer fırkateyn ve hücumbot, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ise 39 adet F-16, 2 adet KC-135R, birer E-7T ve ANKA S ile katılım sağladı.

Uluslararası Anadolu Kartalı 2021 Eğitimi esnasında bir ilk olarak, NATO Mukabele Kuvvetine (NATO Response Force- NRF) taahhüt edilen kabiliyetlerin sertifikasyon kıymetlendirmesi de icra edildi. Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvvetlerine, Türk Hava Kuvvetleri tarafından taahhüt edilen 6 adet F-16, 1 adet KC-135R tanker uçağı ve 6 adet Stinger hava savunma timinin harbe hazırlık ve birlikte çalışabilirlik yeteneği, NATO ve milli unsurlar tarafından denetlendi.

Eğitim, harekâta benzetilmiş bir ortamda pilotların, hava savunma personelinin ve kontrolörlerin harekâta yönelik eğitim seviyelerinin arttırılması, müşterek ve birleşik harekât usullerinin denenmesi ve geliştirilmesi, gerçek harekât şartlarında kayıpların asgari seviyeye indirilmesi ve görev etkinliğinin azami seviyeye çıkarılması amacıyla 2001 senesinden bu yana her yıl düzenli olarak Anadolu Kartalı Eğitim Merkezinde yapılıyor.