Türk Savunma Sanayiinin Yeni Markası ASFAT

Hulusi Akar, fabrikalarda…

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın istisnasız her hafta bir savunma sanayii tesisini, fabrikasını, şirketini ziyaret ettiğini ya da bunların faaliyetlerine katıldığını gözlemliyoruz.

Akar, öncelikle 2019’da tartışmalara konu olan Arifiye’deki 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Muhalefetin eleştirilerine çok net açıklamalarla yanıt vererek, ne satış ne de personel tasfiyesi olmayacağının altını çizdi. Asıl amacın atıl kapasiteyi teknoloji ve yatırımla buluşturarak, imal edilen ürünlerin dost ve müttefik ülkelere ihracı olduğunu söyledi. Sonraki hafta yine Karasu’da BMC’nin Üretim ve Teknoloji Üssü’nün temel atma törenine katıldı.

Türk Savunma Sanayiinin Yeni Markası ASFAT

Türkiye’nin savunma sanayiinde kat ettiği aşamaları, rakamlardaki çarpıcı yükselişle görmek de gurur verici. Sektörün 2000’li yılların başına göre kendisini 10’a katladığını; 2002’de 248 milyon dolar düzeyindeki savunma ve havacılık ihracatının 2018’de 2,4 milyar dolara yaklaştığını görüyoruz. Ciro ve proje sayısıyla birlikte ihracatın geldiği seviye çok önemli. Zira bu, sektörün uluslararası pazardaki itibarı ve yetkinliğinin de kanıtı.

Söz konusu rakamların hızlı biçimde daha da yükseleceğine şüphe yok. Devletin son dönemdeki en önemli savunma sanayii politikası, belki de ASFAT’ı kurmak oldu. ASFAT, faaliyet şekli ve kuruluş yasası itibariyle yarım asrı aşkın süredir çark döndüren askeri fabrikaları, hem teknik hem de idari anlamda yeni bir yüze kavuşturacak. Bu fabrikaların imkanlarını iyileştirecek; modernize edecek ve tam kapasite olarak ihracata yönelik faaliyet göstermelerini sağlayacak. Böylece eskiden yalnızca silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçları için üretim yapan askeri fabrikalar ve tersaneler, artık dünya piyasasına savunma ürünleri satabilecek.

ASFAT’ın vizyonundan anlaşılan, aynı zamanda özel sektörün de elinden tutarak, küçük-orta ölçekli şirketlerin küresel savunma sanayii sektörüne girmelerine yardım edecek.

Kaynak: Haber Türk / 10.02.2019