ASFAT PN MİLGEM'İ Denize İndirdi

ASFAT olarak Türk savunma sanayinin tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat projesi olan PN MİLGEM Projesi kapsamında Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne teslim edeceğimiz ilk PN MİLGEM Gemisini 15 Ağustos 2021 itibarıyla denize indirdik.

Bugün gerçekleştirilen PN MİLGEM Projesi 1. Gemi Denize İniş Töreni'ne Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Cumhurbaşkanı Sayın Arif Alvi teşrifleriyle töreni onurlandırdılar.

PN MİLGEM 1. Gemisi olan "BABÜR"ün denize inişi ile PN MİLGEM projesinin 8. kilometre taşı İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nın özverili çalışmaları, Pakistan tarafının destekleri ve çalışanlarımızın mesai mefhumu gözetmeden yaptığı çalışmalar neticesinde diğer kilometre taşlarında olduğu gibi tam tarihinde ve eksiksiz olarak tamamlanmış oldu.

Savaş sistemleri açısından dost ve kardeş ülke Pakistan donanmasının bölgede oyun kurucu pozisyona gelmesine katkı sağlayacak olan PN MİLGEM: 2 adet 6'şar hücreli Satıhtan Havaya Güdümlü Mermi Sistemi, 2 adet 3'er lançerli Satıhtan Satıha Güdümlü Mermi Sistemi, 76 mm Ana Batarya Top, Torpido Fırlatma Sistemi, Yakın Hava Savunma Sistemi, 2 adet 25 mm Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi (STOP), Karinaya Monteli Sonar, Torpido Karıştırma/aldatma Sistemi (TKAS) özellikleriyle öne çıkmaktadır.

Kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak teknolojik gelişmelerin ışığında PN MİLGEM inşa süreci hızlı ve başarılı bir şekilde devam ettirilmektedir. Bu kapsamda projenin diğer üç gemisinin de inşa faaliyetleri eş zamanlı olarak yürütülmekte, bir sonraki geminin denize inişi 2022 Mayıs ayında Karaçi’de planlanmaktadır.