ASFAT Jüri Büyük Ödülüne Layık Görüldü

Türkiye’nin ihracatına yön veren başarılı firmaların ödüllendirildiği “İhracatın Yıldızları” organizasyonu bu yıl Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere’nin de katılımıyla 17. kez düzenlendi.

Ekonomik büyümeye sağladıkları katkıyla takdir toplayan ihracat şampiyonlarının belirlendiği yarışmada 298 firma arasından 11 kategoride 22 firma ödüle layık görüldü.

“2018 YILINDA 143 TASARIMCIMIZIN YURT DIŞI EĞİTİM VE YAŞAM DESTEKLERİNİ SAĞLADIK”

Programda konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, Türkiye’nin üretim ve ihracata dayalı bir büyüme modeline sahip olduğunu belirterek, tasarım ve marka geliştirmeye odaklı olarak desteklerini artırdıklarını söyledi.

Batur, ihracatçılar için uyguladıkları desteklere ilişkin bilgi vererek, “Ortaya koyduğumuz ürün ve teknoloji bakımından uluslararası üretim yapsak da markalaşma ve uluslararası duruşu yaratmadan ihracat rakamlarını yukarı çıkarmamız çok mümkün olmuyor. 2018 yılında 143 tasarımcımızın yurt dışı eğitim ve yaşam desteklerini sağladık. Bunu da artırarak ve devam ettirerek ülkemizin inovasyon ve tasarım liginde daha iyi noktaya gelmesi için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere de Türkiye’de son dönemde savunma sanayisinde gerçekleştirdikleri çalışmalara değinerek, firmaların savunma sanayisindeki başarılarının kendilerini gururlandırdığını söyledi.

Dere, küçük firmaların büyüyüp ihracatçı hale gelmesi ve piramidin ortasındaki firmaların güçlendirilmesi adına gidilecek çok yol olduğuna işaret ederek, “Dışa bağımlılığı önleme anlamında ciddi gayretler gösterdik ama firmalar zaten devlete üretim yaptıkları için rekabetçi ortama girmediler ve ihracatı çok fazla düşünmediler. Yerlilik oranında belli bir noktaya gelince firmalarımız da dünya rekabetinde yer bulmaya başladı. Biz de asırlık firmalarımızı ihracat yapar hale getirmek için bürokrasinin uzun sürecinden kurtulacak şekilde bir firma kurduk.” şeklinde konuştu.